Nejnovější články:

Co nás čeká v jezdeckém sportu od dubna

V dubnu začne hlavní část jezdecké sezony 2013. Na šest měsíců ožijí desítky českých kolbišť, na nichž se uskuteční kolem pěti stovek akcí pod hlavičkou České jezdecké federace. Právě takový počet byl např. překonán v roce 2012. Začátek sezony ovšem komplikuje počasí, a tak muselo být na přelomu března a dubna zrušeno hned několik závodů. Všichni ovšem doufají, že o to vlídnější budou klimatické podmínky v
dalších dnech a týdnech.

spřeženíPrvní mezinárodní jezdeckou akcí je tradičně Rudolfův pohár pořádaný v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Tyto vozatajské závody v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží velkých koní i pony a čtyspřeží se letos uskuteční ve dnech 18. - 21. dubna a tradičně lze očekávat atraktivní startovní pole i hojnou diváckou účast. Ve stejném termínu zahájí úvodním kvalifikačním kolem také nejprestižnější domácí seriálová soutěž v parkurovém skákání - Skokový pohár České pojišťovny. Půjde o Velkou cenu Martinic, která se koná v areálu martinického Equitana Hotel Resortu, jenž patří mezi nejlepší jezdecké závodiště u nás.

V té době bude mít po své úvodní části další z významných seriálů - 48. ročník Zlaté podkovy. Ta odstartuje pro disciplínu všestrannost ve dnech 13. - 14. dubna v Pardubicích. Na tiskové konferenci České jezdecké federace pořádané u příležitosti zahájení hlavní jezdecké sezony 2013 v úterý 16. dubna v pražské restauraci U Anežky tak zástupci pořadatelů této série již budou moci poreferovat mj. i o průběhu tohoto klání. Zlatá podkova má však také svoji kategorii spřežení, jejíž start je připraven na 4. - 5. května ve středočeských Semicích v rámci závodů CAN-A. Nejdéle si počkáme na zahajovací kolo Českého drezurního poháru. To se uskuteční letos až 11. - 12. května v areálu, který byl doposud zaslíben především skokům - na Farmě Ptýrov u Mnichova Hradiště.

Bohatý program čeká v dubnu naše jezdce na mezinárodních závodech mimo území České republiky. Vůbec nejdál plánuje vycestovat voltižní jezdec Lukáš Klouda, který v březnu dokončil finále Světového poháru v německém Braunschweigu na pátém místě. Ačkoliv měl velké šance na přední umístění, měl nadvakrát smůlu s koňmi. Nejprve se jeho koňský svěřenec Radix před jedním z tréninků poranil v boxu a nestihl se včas zcela zotavit, později mu nevyšel náhradní plán s možným startem na Carlosovi francouzského kolegy Ivana Nousse, a tak musel startovat na méně zkušeném koni Pino del Rio, což se projevilo na celkovém rozpoložení jezdce a následně i jeho výsledku. Nyní se však již plně soustředí na závody CVI pořádané 25. dubna až v dalekém Sydney. Následující víkend pak bude početná česká výprava reprezentovat v nizozemském Deurne na CVI, kde pořadatelé připravili i kategorie pro juniory.

Za hranice se chystají také jezdci ve všestrannosti - konkrétně Barbora Žáčková, Gabriela Slavíková a Radka Dvořáková. Toto dámské trio bude bojovat o kvalitní umístění na CIC*/** v německém Radolfzellu. Zahálet nebude ani jezdec Jaroslav Hatla, který dlouhodobě žije a závodí ve Velké Británii. Ten zahájil sportovní sezonu již počátkem března v Tweseldown, avšak ani Britským ostrovům se nevyhnulo vynucené rušení závodů z důvodu nepřízně počasí, a proto z některých plánovaných startů nakonec sešlo.

Stejně jako v loňském roce zahájí soutěžní sezonu 2013 paradrezurní jezdkyně Anastasja Vištalová v italském městě Caselle di Sommacampagna poblíž Verony. Ve dnech 12. - 14. dubna se tam konají mezinárodní závody CPEDI3*.

skokyNejvíce výjezdů ovšem budou mít již tradičně jezdci ve skokové disciplíně. Již během velikonočního víkendu budou závodit v Sint-Katelijne-Waver na CSI3* Lada Sobichová a Ondřej Zvára. Hned další týden se koná v Ranshofenu CSI2*, během něhož budeme moci držet palce Přemyslu Adamovi, Kláře Kocumové, Jaroslavu Jindrovi, Haně Pokorné a Jaroslavu Šímovi. Ve stejnou dobu se vypraví Ivana Hronová do Lanakenu, kde stráví dva týdny na závodech kategorie CSI2* a CSI3*. V první polovině dubna ještě budeme sledovat, jak se bude dařit Kateřině Kučerové, Michaele Rodové, Jaroslavu Šímovi a Martinu Štorkánovi na CSI2*/CSIYH*/CSIJYCh-A/CSIP v rakouském Linci. Druhá půlka dubna pak bude ve znamení startu Lady Šobichové při CSI3*/CSIYH v Lummenu, ale především se celá řada závodníků chystá na Magna Racino Spring Tour 2013. Probíhá od 17. dubna až do 5. května a budou tam např. Aleš Opatrný, Natálie Roučková, Zuzana Zelinková, Adéla Půlpánová, Ondřej Zvára, Kamil Papoušek nebo Barbora Kejvalová. Dohromady s nimi odcestuje více jak třicet koní.

Žádné komentáře:

Okomentovat